vzděláváním proti handicapu

Naše školy

1. Střední škola Euroinstitut
2. Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště
3. Střední škola Euroinstitut v Karlovarském kraji
4. Střední škola Euroinstitut v Olomouckém kraji

Štědrý den

24.12.2016 11:04

Štědrý den se v České republice slaví 24. prosince. Je to katolický církevní svátek a připomíná předvečer narození Ježíše Krista. Zároveň je příležitostí k obdarovávání blízkých. V naší zemi je zavedena tradice, že dárky nosí pod stromeček Ježíšek. Tomu věří hlavně malé děti v předškolním věku, ty starší už vědí, že dárky nosí rodiče a další členové rodiny či kamarádi.

Ne všude ve světě ale obdarovává Ježíšek. V USA nosí dárky Santa Klaus, v Rusku naděluje Děda Mráz v doprovodu Sněhurky (a dárky se dávají až 1. ledna). Ve Francii nosí dárky Papa Noël, ve Španělsku Tři králové a v Itálii čarodějnice Befana (ta ale dává dárky až 6.ledna).  Asi nejkomplikovanější to mají s personifikací nadělující osoby v Polsku. Tam totiž nosí dárky hned několik postav, podle regionu. Naděluje tak Děťátko (Ježíšek), Hvězdička, Mikuláš, Andílek a Hvězdář.

Řada lidí si tento sváteční den nedokáže představit bez dodržování vánočních zvyků a pověr. Celý den například odolávají vůni vánočního cukroví i jídlem nabité ledničce. Věří totiž, že když se postí, budou zaslouženě odměněni – uvidí zlaté prasátko. I když ho ještě nikdo nikdy neviděl.

U štědrovečerního stolu se často prostírá jedno místo navíc. To je určeno pro náhodného osamělého člověka, anebo je vzpomínkou na ty, kteří nás navždy opustili a u jednoho stolu s námi už nezasednou.

Pod ubrus se vkládají kapří šupiny, které mají přilákat peníze. Před večeří se pak rozkrajuje jablko. Když je uvnitř po rozkrojení hvězda, znamená to zdraví. Je-li tam ale kříž, znamená to nemoc či dokonce smrt.

Naši předci dokonce věřili tomu, že na Štědrý den se nesmí prát a prádlo by se nemělo ani nikde sušit. Přináší to totiž smůlu a neštěstí do domu. Také bychom rozhodně neměli psát svému partnerovi zamilované psaní (tedy smsku nebo e-mail). Podle pověry by to mohlo znamenat rozchod.

Ať už s tradicemi a zvyky, nebo bez nich, užijte si krásné Vánoce.