vzděláváním proti handicapu

Naše školy

1. Střední škola Euroinstitut
2. Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště
3. Střední škola Euroinstitut v Karlovarském kraji
4. Střední škola Euroinstitut v Olomouckém kraji

Dlabání dýní a Haloween

14.10.2016 11:13

V posledních letech se na konci října kromě Dušiček u nás více a více prosazuje Haloween, který je známý hlavně v anglicky mluvících zemích. Tradiční pro Haloween je dlabání dýní, které je oblíbené především u dětí a stává se neodmyslitelnou součástí výtvarné výuky či pracovních činností na základních i středních školách.

Proč se ale dlabou dýně? Tradice začala v dávných dobách v Irsku a je spojena s legendou o opilém Jackovi. Ten se jednoho posledního říjnového večera tak opil, až jeho duše začala opouštět tělo. Na tu si už brousil drápy ďábel. Jack ho však přelstil. Poprosil ho o poslední drink. Na ten ale neměl peníze a tak přemluvil ďábla, aby se přeměnil v minci. Tou však nezaplatil, ale ihned ji schoval do peněženky a pekelníka tak uvěznil. Po nějaké době Jack čerta pustil pod podmínkou, že mu daruje ještě rok života. Po roce však ďábel opět přišel a Jack jej opět napálil. Nalákal ho na strom se šťavnatými jablky, a když byl ďábel v koruně, namaloval Jack na kmen stromu kříž, aby čert nemohl dolů. Jack opět nabídl čertovi, že ho vysvobodí, tentokráte však výměnou za slib, že nikdy nepůjde do pekla.

Jack měl však alkohol velmi rád a jednoho dne se upil k smrti. Jeho duši však v nebi nechtěli kvůli spoustě hříchů, které za svůj život napáchal. Do pekla se duše také nedostala díky ďáblovu dávnému slibu. Od té doby Jackova duše bloudí po světě a na cestě si svítí žhavým uhlíkem, který má ukrytý v dýni, aby déle vydržel svítit.

O Haloweenu lidé dávají na okna či za dveře svého obydlí vydlabané dýně se zapálenou svíčkou a věří, že si Jackova duše vezme světlo na cestu a jejich domov bude na oplátku ochráněn od zlých duchů.

My ve Střední škole Euroinstitut si také rádi nazdobíme dýně a u toho si vždycky vyprávíme tuhle strašidelnou pohádku o Jackovi.